Skype İletişim: live:.cid.2c158073cedda95f
Mail İletişim: [email protected]

BİLGİ Kripto Para Nedir?

MeinKampf

BonusDiyari.Com
Yönetici
Web Development
15 Haz 2020
4,703
951
89
Thailand
bonusdiyari.jpg
Kripto para, işlemleri güvenceye almak, ek değerlerin oluşturulmasını kontrol etmek ve varlıkların transferlerini doğrulamak için kriptografik teknoloji kullanan bir borsa aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlıktır.

Merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerinin aksine, kripto paranın merkezi bulunmaz. Her kripto paranın merkezi olmayan kontrolü, dağıtılmış bir defter gibi işleyen bir kamu veritabanı olan Blockchain teknolojisi ile çalışır.

Her kripto para biriminin geçerliliği bir Blockchain tarafından sağlanır. Blockchain, kriptografi kullanılarak bağlanan ve güvenli hale getirilen bloklar adı verilen ve sürekli büyüyen bir kayıt listesi bütünüdür.


Merkeziyetsizlik
Kripto para birimleri merkeziyetsizlerdir. Arz ve değer, kullanıcılarının faaliyetleri ve merkezi bankaların veya diğer düzenleyici otoritelerin bilinçli kararları değil, kendi yönetim kodlarına yerleştirilmiş oldukça karmaşık protokollerle kontrol edilir.

Sonlu Arz
Kripto paralar genel olarak sınırlı arz ile karakterize edilmişlerdir. Kaynak kodları, olabilecek ve bulunabilecek kesin sayıdaki birimleri belirten talimatlar içerir. Zaman içinde, madencilerin üst sınırlara ulaşılıncaya kadar kripto para birimleri üretmesi daha zorlaşmakta ve yeni para biriminin tamamen basılması sona ermektedir.

Kripto paraların sonlu arzları onları merkezi bankaların teorik olarak sınırsız malzeme üretebildikleri, parasal para birimlerinden ziyade sonlu arzı olan altın ve diğer değerli metallere benzer şekilde doğal olarak deflasyonist hale getirir.

Kripto Paraların Temeli
Kripto paraların teknik temelleri 1980’lerin başlarına kadar Amerikan kriptografı uzmanı David Chaum’un modern web tabanlı şifrelemenin merkezinde yer alan “kör edici” bir algoritmayı icat ettiği zamanlara dayanıyor.

Algoritma, taraflar arasında güvenli, değiştirilemeyen bilgi alışverişine izin vererek gelecekteki elektronik para transferleri için temel oluşturdu. Bu “kör para” olarak biliniyordu.

1980’lerin sonunda Chaum, kör para kavramını ticarileştirmek için bir avuç dolusu diğer kripto para karşılığı tutkununu işe aldı. Hollanda’ya yerleştikten sonra, kör algoritmasına dayalı bir para birimi üreten kar amaçlı bir şirket olan DigiCash’i kurdu. Bitcoin ve diğer modern kripto para birimlerinin aksine DigiCash’ın denetimi merkezi değildi.

Bundan kısa bir süre sonra Nick Szabo adında bir Chaum ortağı, en modern kripto paranın temelini oluşturan Blockchain sistemini kullanmak için dikkat çeken Bit Gold adlı bir kripto para birimi geliştirdi ve kullanıma sundu. DigiCash gibi Bit Gold hiçbir zaman popüler bir olamadı ve artık bir borsa aracı olarak kullanılmıyor.

İlk Bitcoin Benzeri Sanal Para Birimleri
DigiCash’den sonra elektronik finansal işlemlerde yapılan araştırma ve yatırımların çoğu PayPal gibi daha dijital, aracı kurumlara kaydı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1990’ların sonlarında ve 2000’lerin başında en önemli sanal para birimi “e-gold” olarak biliniyordu. Müşterileri veya kullanıcıları, eski mücevheri, bibloları ve madeni paraları e-gold deposuna gönderiyor ve altının ons türünden e-gold adında dijital bir para birimi alıyorlardı.

2000’li yılların ortalarında zirveyi gören e-gold, milyonlarca aktif hesaba sahip oldu ve milyarlarca dolarlık iş yaptı.

Kripto Paraların Geleceği
Çeşitli dijital tabanlı kripto paraları bünyesinde bulunduran kripto para piyasası, sıradan gözlemciye heyecan verici, korkutucu ve gizemli görünebilir.

Fütürist ve yazar Thomas Frey, konu hakkında Eylül ayında Federal Reserve’e konuştuğunu belirterek, “Kripto paralar burada kalmak için çok fazla” dedi. Frey’e göre, 2030 yılına kadar ulusal para birimlerinin yaklaşık yüzde 25’inin yerini kripto paralar alacak. Frey, “İnsanların yatırım portföylerini gerçekten dikkatli bir şekilde denemelerine değer bir alan.” yorumunda bulunuyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca kripto para birimlerinin yükselişi Global Futures Enstitüsü’nden Dr. James Canton’a göre geleneksel küresel ekonominin yanında yeni varlık sınıfının meşrulaştırılmasını temsil ediyor. Canton, “Kripto finansmanından yeni yatırım araçlarının katlanarak artmasını bekleyebilirsiniz.” diyor.

Warwick Business School’dan Yardımcı Doçent Daniele Bianchi’ye göre, düzenleyicilerin kripto para birimi ticaretiyle uğraşma biçimlerinde büyük bir çeşitlilik beklenebilir. Bianchi ZDNet’e verdiği demeçte, “Kripto para birimlerinin değerini ve meşruluğunu artırmak sadece yatırımcılar için değil, aynı zamanda düzenleyici ve politika yapıcıların da dikkatini çekiyor” diyor.
 
Üst